Історія розвитку

Кафедра фізичного виховання і спорту

публічна інформація

наша історія

У зв’язку з відкриттям у Сумській філії Харківського політехнічного інституту денного відділення навчання, 30 серпня 1966 р. на кафедрі загальнонаукових дисциплін була створена секція фізичного виховання під керівництвом Заслуженого працівника фізичної культури і спорту України Ю.К. Береста, яка з 01.09.1973 р. реорганізована у кафедру фізичного виховання. З цього часу починають працювати В.А. Косяк, М.О. Харченко, з 1971 року – Р.М. Малишок, а згодом викладацький склад поповнюють О.А. Муреш, В.М. Нікітін, І.І. Слюсарь, Л.В. Сугірій, В.І. Денисенко, В.М. Бойко. Під їх керівництвом створювалася матеріальна база кафедри та будувався фундамент майбутніх спортивних успіхів та перемог. Кафедру фізичного виховання з 2009 року очолює Анатолій Єгорович Шепєлев – кандидат біологічних наук, доцент, суддя національної категорії з волейболу.

Виконуючим обов’язки завідувача кафедри фізичного виховання і спорту з 2013 року стає Володимир Миколайович Сергієнко, доцент, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, майстер спорту СРСР з легкої атлетики. В спеціалізованій вченій раді Національного університету фізичного виховання і спорту України у травні 2016 році відбувся захист його дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук з фізичного виховання і спорту.

У 2016 році відбулося об’єднання закладів вищої освіти СумДУ та УАБС. З вересня кафедрою фізичного виховання і спорту керує доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор Леонід Петрович Пилипей. До цього часу він очолював кафедру фізичного виховання ДВНЗ «УАБС НБУ», яка почала свою діяльність у 1996 року.

Леонід Петрович має низку нагороджень та відзнак, деякі з них: “Відмінник народної освіти” (1990 р.), “Майстер педагогічної праці” (1990 р.), «Тренер вищої категорії» . Неодноразово ставав переможцем республіканських оглядів-конкурсів на кращого керівника, викладача фізичного виховання.

Заглиблюючись в історію кафедри, необхідно зазначити, що в період діяльності Сумської філії ХПІ великого розмаху набули масові заняття фізкультурою та спортом. Перша студентська спартакіада СФ ХПІ, у якій брали участь 3 академічні групи, проведена в 1966–1967 навчальному році. Через рік була започаткована спартакіада «Здоров’я» серед викладачів та співробітників.

Секція шахів організована з появою Сумської філії ХПІ. Першим легендарним спортсменом-шахістом став доцент кафедри фізики, тринадцятиразовий чемпіон області, кандидат у майстри спорту Віталій Денисенко, досягнення якого є часткою спортивної слави Сумщини.

Значні успіхи в легкій атлетиці пов’язані з іменем Валентина Нікітіна, вихованця заслуженого тренера СРСР В. І. Полякова. У 60-х роках ХХ століття він вважався одним із найкращих легкоатлетів України, ставав переможцем обласних та республіканських змагань.

У настільному тенісі переможна хода СФ ХПІ пов’язана з іменем Володимира Хавкіна (роки навчання 1968–73 рр.), який став багаторазовим переможцем міських та обласних змагань, успішно виступав на всеукраїнських змаганнях. За його участі та підтримки успішних тенісистів (Валерія Філіповського, Олександра Зайцева та інших) команда СФ ХПІ не мала собі рівних у студентських змаганнях міста й області.

Перші студенти-спортсмени приймали участь у змаганнях місцевого рівня, а хронологія знакових спортивних досягнень розпочалась із 70-х років ХХ ст., коли студентська команда у Зимовій спартакіаді УРСР виборола першість із хокею з шайбою. У цей самий час набули популярності серед студентської молоді й інші види спорту. Студентка Валентина Кіптенко (нині – голова профспілкового комітету СумДУ В.О. Боровик) у 1977 р. стала переможцем Чемпіонату України зі спортивного орієнтування.

Гордістю університету є спортивні здобутки лижників і біатлоністів. На двох Зимових Спартакіадах МінВУЗу УРСР (1979 р., 1982 р.) збірна команда університету з біатлону посіла перші місця. У 1980 р. на Зимовій студентській спартакіаді України Сергій Климович та Володимир Галкін – у лижних гонках, Василь Левченко – у біатлоні – стали срібними призерами змагань. Шість років поспіль (1982–1987) А.Є. Сірик на чемпіонатах України та СРСР із біатлону була чемпіонкою та виборола призові місця. Майстри спорту з лижних гонок Олександр Силаєнков, Анжела Разіна, Олександр Скляр, Андрій Машко були переможцями чемпіонатів України, всеукраїнських та всесвітніх універсіад.

Збірна команда із дзюдо перший раз заявила про себе на чемпіонатах СРСР у 1977 р., коли майстер спорту Анатолій Кімсанов став переможцем Молодіжних ігор СРСР. Іван Слюсар у 1979 р. здобув звання чемпіона України та протягом шести років вигравав першість ДСТ «Буревісник», а у 1982 р. на таких же змаганнях Леонід Сильченко завоював титул переможця.

Середина 80-их та початок 90-их відзначається поповненням штату кафедри викладачами, які також зробили визначний вклад у формування іміджу кафедри, як колективу професіоналів та людей, відданих своїй справі: Ю.Л. Недайхліб, В.О. Івченко, А.Є. Шепєлєв, О.А. Копиця, А.Є. Сірик, В.Ф. Котов, Б.Б. Токарєв, А.К. Литовцев, Н.О. Долгова, Г.Є.Петрова та ін.

Відкриття водно-веслувальної бази у 1985 р. дало можливість започаткувати підготовку висококваліфікованих спортсменів із веслування на байдарках та каное. Майстри спорту Сергій Баштовий – переможець всеукраїнських універсіад (2005–2007 рр.) і Сергій Коваленко – учасник чемпіонату світу з веслування (2010 р.) стали лідерами у веслувальному спорті на всеукраїнських і міжнародних змаганнях.

Історію яскравих перемог у стрільбі із лука розпочинала майстер спорту міжнародного класу Світлана Бард, яка на чемпіонатах світу у 1997 р. отримала бронзову нагороду, а у 1999 р. – срібну. Початок 2000-х років відзначився бурхливим розвитком фітнес-індустрії. Започатковувалися різні напрями оздоровчої гімнастики, обладнується спеціалізований фітнес-зал, створюються групи спортивного вдосконалення та починається цілеспрямована діяльність із підготовки команд з фітнесу. Викладачі кафедри йдуть в ногу з часом, підвищують свій професійний рівень на всеукраїнських та міжнародних фітнес-конвенціях.

Футзальна команда університету (2000–2016) вдало виступає у чемпіонатах України у вищій лізі, стає багаторазовим чемпіоном України та віце-чемпіоном Європейського чемпіонату серед студентів.

Близько 400 студентів-спортсменів уключено до складу обласних та національних збірних команд, які виборюють призові місця у чемпіонатах Європи та світу, всесвітніх Універсіадах та Олімпійських іграх із таких видів спорту як біатлон, бокс, боротьба вільна, футзал, веслування на байдарках, карате, боротьба дзюдо, стрільба з лука, лижні перегони, спортивне орієнтування, волейбол, легка атлетика, настільний теніс та інші.

Більше 100 студентів і магістрантів є представниками спорту вищих досягнень. Легкоатлети Вікторія П’ятаченко, Віталій Корж, Сергій Смелик – чемпіони Всесвітньої Універсіади-2013; Володимир Супрун, Євген Гуцол, Ганна Плотіцина, Віталій Бутрим – переможці чемпіонатів України, призери міжнародних змагань.

Магістранти, боксер Тарас Шелестюк, легкоатлети Вікторія П’ятаченко та Віталій Бутрим – стають учасниками Літніх Олімпійських ігор-2012 у Лондоні, на яких Тарас Шелестюк виборює титул бронзового призера.

Студенти-біатлоністи Юлія Джіма, Віта Семеренко, Валентина Семеренко та Сергій Седнєв неодноразові призери і переможці етапів Кубку Світу та чемпіонатів Європи. Разом із Ольгою Абрамовою, Марією Панфіловою та лижником-гонщиком Олексієм Красовським вони прийняли участь у Зимових Олімпійських іграх-2014 року, на яких здобувають чотири медалі: 3 золотих та 1 срібну.

У 2015 році на Всесвітній зимовій Універсіаді студенти-спортсмени СумДУ виборюють 3 медалі в біатлоні, а на Всесвітній літній Універсіаді – срібні нагороди з волейболу та 2 медалі з боротьби дзюдо.

У складі національної збірної команди України вісім студентів представляли наш виш на Літніх Олімпійських іграх-2016 у Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Сумський державний університет делегував 12 висококваліфікованих спортсменів для участі у ХХIХ Всесвітній літній Універсіаді, що проходила в Тайбеї-2017 (Китай) з 19 по 30 серпня. Студенти представляли українську збірну в змаганнях із волейболу, дзюдо, легкої атлетики та стрільби з лука. Андрій Колесник, студент Навчально-наукового інституту фінансів, економіки та менеджменту імені Олега Балацького, у напружені боротьбі з суперниками, здобув бронзову медаль із дзюдо у ваговій категорії понад 100 кг.

Загалом, для організації занять фізичним вихованням і спортом в університеті створена сучасна матеріально-технічна база, яка представлена 40 спортивними об’єктами та готелем-гуртожитком «Олімпійський» для проживання спортсменів: 2 стадіони, 3 плавальних басейни, 6 ігрових залів, 6 тренажерних залів, 7 ігрових майданчиків, 2 стрілецьких тири, 11 спеціалізованих спортивних залів, універсальний спортивний комплекс – легкоатлетичний манеж, водно-веслувальна і лижна бази, позаміський спортивно-оздоровчий центр «Універ».

Відкрито «Східний центр олімпійської підготовки легкоатлетів України» на базі спортивної споруди «Манеж СумДУ», а на базі Університетської клініки – створено «Центр спортивної медицини», що займатиметься медичним супроводженням збірних команд України під час спортивних зборів і змагань, проведенням заходів із профілактики травматизму і запобігання хворобам спортсменів, здійснення реабілітації в умовах навчально-тренувальних зборів.

На кафедрі фізичного виховання і спорту з 2014 року започаткована спеціальність 017 «Фізична культура і спорт» із підготовки бакалаврів, магістрів і докторів філософії галузі фізичної культури і спорту.

В системі фізичного виховання університету у профільних спортивних групах і секціях займається 45 % студентів денної форми навчання. Розвивається 36 видів спорту, а на власних спортивних спорудах працює понад 70 спортивних секцій, функціонує 15 команд з ігрових видів спорту – футзалу, футболу, баскетболу, волейболу, пляжного волейболу, гандболу, настільного тенісу, бадмінтону, які є переможцями і призерами всеукраїнських чемпіонатів. Ігрові команди студентів-іноземців із футзалу, футболу, гандболу, волейболу та бадмінтону є призерами і переможцями обласних та міських спортивних змагань.

В університеті проводиться наполеглива робота для популяризації рухової активності серед студентів і викладачів, запроваджуються програми і проекти з розвитку масового і дитячо-юнацького спорту та спорту вищих досягнень. Щорічно покращується спортивна інфраструктура та відбувається модернізація спортивних об’єктів і споруд. Створюються умови для надання оздоровчих і спортивних послуг спортсменам від масових розрядів до національних збірних із різних видів спорту.

Гаслом спортивної діяльності в університеті є вислів: від факела на логотипі – до олімпійського вогню, від університетської спортивної секції – до національної збірної України!